Gpul, VIII Xornadas de Software Libre

GPUL, no ano do seu décimo aniversario, comprácese en presentar as

VIII Xornadas de Software Libre

que se celebrarán, como é habitual na Facultade de Informática da Universidade da Coruña.

Por suposto, agradecer á Facultade de Informática as facilidades loxísticas para a celebración do evento, á empresa Igalia pola renovación do seu patrocinio para as nosas actividades deste ano 2008 e ao Máster en Software Libre de Caixanova por facilitar a presencia dos dous primeiros poñentes, Fernando Abella e Marcelo Branco.

Á espera de ter lista a páxina web do evento (http://www.gpul.org/jornadas08, esperamos que non máis tarde do martes pola mañá), o programa definitivo das xornadas deste ano quedou así:

Xoves 10 de abril

  • 19:30-19:35 Presentación das xornadas, Emilio J. Padrón (Aula de Graos)
  • 19:35-20:30 Futuro das tecnoloxías abertas, Alberto Abella (Aula de Graos)

Venres 11 de abril

  • 19:00-20:00 Sociedade en rede: desafíos para a construción dun modelo social democrático, Marcelo D’Elia BRANCO (Aula de Graos)

Luns 14 de abril

  • 17:15-18:15 Liberando A Fonera, Santiago García Mantiñán (Aula 3.0)
  • 18:30-19:30 Configuración dun servidor DNS, Juan José Iglesias González (Aula 3.0)

Martes 15 de abril

  • 10:30-11:15 Proxecto gpul-Portiño: montando unha sala educativa de ordenadores con software ibre, Francisco J. Tsao Santín (Aula 3.4)
  • 11:30-12:45 Instalación de OpenBSD, Francisco J. Tsao Santín (Aula 3.4)
  • 16:30-17:30 Mesa redonda: Situación dos entornos de escritorio libres, Diego Fernández Perdomo e José Millán Soto (Aula de Graos)
  • 18:00-20:00 Configuración dun servidor de correo electrónico, Juan José Iglesias González (Aula de Graos)

Mércores 16 de abril

  • 10:30-11:15 Localización de programas a través do Translation Project, Francisco J. Tsao Santín (Aula de Graos)
  • 11:30-13:00 Recompilación do kernel Linux, Francisco J. Tsao Santín (Aula de Graos)
  • 18:20-19:50 Documentación de alta calidade con LaTeX, Mauro Silvosa Rivera e Emilio J. Padrón González (Aula de Graos)
  • 20:00-21:00 De CVS a git: evolución dos sistemas de Control de Versións, Juan José Quintela (Aula de Graos)

Xoves 17 de abril

  • 10:30-11:30 Introdución á metadistribución Gentoo Linux, Héctor Fernández López (Aula de Graos)
  • 11:45-13:45 Obradoiro de instalación de Gentoo Linux, Óscar Amor (Aula de Graos)
  • 17:30-18:30 Vagalume e Modest: dous exemplos de aplicacións para Maemo, Alberto García González e Sergio Villar Senín (Aula de Graos)
  • 18:45-20:15 Desenvolvemento con QT4, José Millán Soto (Aula de Graos)
  • 20:30-21:30 Concurso Real Time Battle, Teodoro Díaz Diz (Aula de Graos)

Venres 18 de abril

  • 11:15-12:15 Aproximación a un servidor doméstico baseado en GNU/Linux, Héctor Fernández López (Aula de Graos)
  • 12:30-14:00 Como montar un Clúster Apache con Balanceo da Carga e Alta Disponibilidade, Miguel Álvarez Úbeda, Bruno López Lagares, Pedro Lorenzo Riveiros, Juan Santos García-Toriello, Marcelino Castañeda Sánchez, Fernanda García Alves de Oliveira e Guillermo López Taboada (coordinador)(Aula de Graos)

Como guinda ás nosas xornadas, o sábado 19 de abril celebraranse as II Xornadas de Software Libre en Ferrol, no Edificio de apoio ao estudio Do Campus de Ferrol. En canto teñamos o programa pechado anunciaremos o evento.

asennadas

Os comentarios están pechados.